Film a Citroen DS

FRANCOUZSKÉ FILMY

Legendární Citroën DS hrál samozřejmě v nespočetném množství francouzských filmů. Mezi jednoznačně nejznámější patří cyklus filmů o Fantomasovi. V díle Fantomas se zlobí se auto dokonce přemění na superrychlé letadlo.

Louis de Funès & Jean Marais – Fantomas se zlobí (1965):

Snad největší zkušenosti s tímto vozem na filmovém plátně měl Louis de Funès, jezdil v něm nejen ve Fantomasovi, ale také v Grand restaurantu pana Septima, v Senzačních prázdninách, v Dobrodružství rabína Jákoba, v Hibernatu a samozřejmě se auto objevilo v populární sérii filmů o četníkovi.

Louis de Funès – Dobrodružství rabína Jákoba (1973):

Na filmovém plátně s ním však neměl zkušenosti pouze Funès coby komisař Juve či Jean Marais ve dvojroli novináře Fandora a Fantomase. Citroën DS se objevil po boku dalších velkých hvězd francouzského filmu – Jean-Paul Belmondo (Policajt nebo rošťák, Profesionál, Dobrodruh, Veselé Velikonoce), Pierre Richard (série filmů o velkém blondýnovi, Život plný malérů, Hračka), Alain Delon (Samuraj), Lino Ventura (Dobrodružství je dobrodružství, Mlčenlivý) nebo Gérard Dépardieu (Buzíci).

Alain Delon – Samuraj (1967):

Gérard Dépardieu – Buzíci (1974):

Z novějších francouzských počinů se DSka mihla v Amélii z Montmartru s Audrey Tautou v hlavní roli.

NEFRANCOUZSKÉ FILMY

Z nefrancouzských filmů je DSka k vidění v italské komedii Šimon a Matouš jedou na riviéru, projela se ve Francouzské spojce 2, kde sloužila k pašování heroinu stejně jako k přepravě komisaře. Ze stejného roku, tj. z roku 1975 pochází italský film Gangsterova milenka, v tomto hvězdně obsazeném filmu hraje Sophia Loren, Pierre Brice a coby gangster "Charlie" Marcello Mastroianni, který právě s černou DSkou po faceliftu a s typickou italskou vzadu umístěnou poznávací značkou jezdí.

Gene Hackman – Francouzská spojka 2 (1975):

Objevila se také v dalších filmech: Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem, Konečný sestřih s Robinem Wiliamsem, Obchodník se smrtí s Nicolasem Cagem, Wasabi s Jeanem Reno, ve filmech Steva Spielberga Mnichov nebo Chyť mě, jestli můžeš s Leonardem di Caprio, Tomem Hanksem a Christopherem Walkenem.

Z dalších filmů lze vzpomenout Návrat do budoucnosti II od Roberta Zemeckise s Michaelem J. Foxem či Vítejte v Gattaca od Andrewa Niccola, kde se představují Uma Thurman a Ethan Hawke.Dále si pochopitelně zahrála ve známém filmu Den šakala z roku 1973, který podle románu F. Forsytha vychází ze skutečných událostí kolem atentátu na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Občas se také mihne v legendárním seriálu Profesionálové. Přímo klíčovou pointu má Citroën DS ve filmu Bohyně z roku 1967 natočeném v Austrálii v roce 2000. Je to příběh o Japonci, který touží po déesce a proto ji vyrazí hledat do Austrálie, kde se setká se slepou dívkou a vydá se s ní pak společně na cestu.

Ovšem Citroën DS, což už je méně známé, hrál také ve spoustě českých filmů. Sice v nich vesměs dostal pouze velmi malé role, ale jak otřepaná herecká fráze praví „není malých rolí“. Déeska hrála v zatracovaném i obdivovaném filmovém cyklu Třicet případů majora Zemana, konkrétně v díle nazvaném Konec velké šance. V citroënu samozřejmě jezdil ten špatný, který byl nakonec – jak jinak – tím dobrým potrestán. Kromě tohoto kontroverzního filmu se také mihne v několika českých filmových klasikách: Jáchyme, hoď ho do stroje (když přijíždí František Koudelka v autě s dánskou poznávací značkou na výstavu Uko Ješity, která je pořádaná na zámku Konopiště, tak si lze v pozadí všimnout zaparkovaných tatrovek 603 a jedné žluté déesky), Čtyři vraždy stačí, drahoušku (na konci filmu: ve scéně v garáži, kdy mezi sebou bojují dva nepřátelské gangy, se objeví i rozstřílený Citroën DS), Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (na začátku filmu), Holka na zabití (na konci filmu, když s bílou DS odjíždí novopečený svatebčan Josef Abrhám a v pozadí je Pec pod Sněžkou). Z novějších počinů v něm jezdí také Jiří Bartoška v televizním filmu Velký případ z roku 1999 nebo se objeví v posledním dílu televizním seriálu Ach, ty vraždy! nazvaném Vražda poštovní doručovatelky (2010).

Velké oblibě se vozy Citroën DS těšily u řady slavných osobností. Za všechny jmenujme alespoň malíře Marca Chagalla, papeže Jana XXIII. nebo herečku Brigitte Bardotovou. Stejnou oblibu si zaslouženě získaly i ve veřejném sektoru jako policejní vozy, taxíky nebo sanitky ve verzi kombi.

Pro více informací: http://www.imcdb.org/vehicles.php?make=citro%EBn&model=DS&page=1